Hoppa till innehållet
30 maj, 2017

Ruben Östlund prisad i Cannes

Under söndagskvällen vann regissören Ruben Östlund och filmen The Square det prestigefyllda priset Guldpalmen i Cannes. En av filmens scener spelades in i den anrika Wernerska Villan.

När den 70:e upplagan av filmfestivalen i Cannes gick av stapeln i söndags var det med en svensk i huvudrollen. Det var nämligen regissören Ruben Östlund som tog hem det finaste priset Guldpalmen med sin film The Square. Därmed blev han den första svenska regissören att vinna utmärkelsen sedan 1951, då Alf Sjöberg och filmen Fröken Julie segrade.

1800-talsbyggnaden Wernerska Villan användes som inspelningsplats till en av filmens scener, vilket Higab skrev om i september förra året. Det är ett av flera av Higabs hus som har fått besök av film- och produktionsteam. Tidigare har till exempel Känn ingen sorg spelats in på Dicksonska Palatset och den kommande filmen Borg vs. McEnroe har använt Götamässen i Kviberg som inspelningsplats.

Ruben Östlund under inspelningen av The Square i Wernerska Villan.

Ruben Östlund under inspelningen av The Square i Wernerska Villan.

Artikeln om inspelningen i Wernerska Villan!

Fler nyheter!