Byggprojekt bad- och isanläggning 2011-2013
På uppdrag av kommunstyrelsen i Göteborgs Stad uppförde Higab en bad- och isanläggning i Angered centrum mellan 2011-2013.
2007 tog kommunstyrelsen beslut att Higab skulle bygga en bad- och isanläggning i Angered centrum. Den färdiga anläggningen skulle förvaltas av Higab och verksamheten drivas av Idrotts- och föreningsförvaltningen.
2009 hölls en inbjuden arkitekttävling om anläggningens utformning. Av de sex arkitektkontor som deltog var det förslaget från Erséus arkitekter som vann. Första spadtaget togs i mars 2011 och Angered Arena drygt två år senare, i april 2013. I anslutning till badanläggningen inrättades även gym och två aktivitetslokaler.
Fakta
Yta: 15 000 m²
Vattenmängd: cirka 1 700 kubikmeter
Badanläggning: Hoppbassäng, småbarnspool, barnpool, aktivitetsbad, 25-metersbassäng, rehabbassäng, 2 bubbelpooler, kallpool
Högsta hopphöjd: 3 meter
Isanläggning: fullmåttsrink för ishockey, konståkning, allmänhetens åkning och andra issporter
Byggherre: Higab
Arkitekt: Erséus Arkitekter AB
Generalentreprenör: PEAB Sverige AB
Brukare: Göteborgs Stad, Idrotts- och föreningsförvaltningen
Byggtid: 23 månader (30 mars 2011 – 31 januari 2013)
Kostnad: 360 miljoner kronor
Övrigt: Angered Arena är byggd enligt klassificeringssystemet Miljöbyggnad och är en tekniskt modern och
energieffektiv anläggning. Byggnadens tekniska system har utformats med hänsyn till låg energianvändning och krav på ett bra inomhusklimat.