Visa urval

Program 2019

Lördag 4 maj

Föreläsningar
Workshops/aktiviteter
Musik
Missa inte!

Söndag 5 maj

Föreläsningar
Workshops/aktiviteter
Musik
Missa inte!

Läs om utställarna och programpunkterna på Cirkulära Tider


Lördag 4 maj – föreläsningar

Plats: scen 2 – foajé Karl XI, andra våningen i Kronhuset

10.15-10.55
Västra Nordstan Revival och GPS400
Cina Gasparini, Higab
Mats Jonsson, GU – Institutionen för kulturvetenskaper
Karl-Magnus Johansson, Riksarkivet
Fiffi Myrström, Bohusläns museum

11.00-11.30
Bokashi – en hållbar metod för att omvandla ditt matavfall till odlingsjord

Frida Gebel, Hindens Eko

11.40-12.20
Stadsbonde som framtidsyrke
Jonas Lindh och William Bailey, Kajodlingen

13.00-13.40
Vad är cirkulär ekonomi?
Tobias Jansson, circulareconomy.se

13.50-14.30
7 år av frihet – min väg till hållbarhet
Anders Krasse, Footmarks

14.30-15.00
Välkommen till dig själv – ett hållbart liv
Tomas Bech, Q’ente Ateljé Kropp och Själ

15.00-15.30
Livet utan sopor
Ulrika Naezer, Avfallsfria Ada

15.30-16.00
Bortom det cirkulära – om vår relation till saker
Staffan Appelgren, GU Globala Studier


Lördag 4 maj – workshops/aktiviteter

Plats: Kronhuset (se respektive programpunkt)

10.30-12.00
Gröna Sköna, ansiktsspa*
Scen 1 – höger

10.30
Kunskapsmoment, Kubbhus
Utställarplats

11.00-11.40
Chalk Paint med reCreate Design Co*
Utställarplats

11.00
Prova på! Bygg en hampabetong vägg med House of Hemp/Biobyggarna
Utställarplats

11.15
Hur jag angriper återbrukat material
Lottas textilverkstad
Utställarplats

11.30
Kunskapsmoment i halmbalsbygge, Plan-E
Utställarplats

12.30-13.00
Roundtable med Kajodlingen
Scen 1 – vänster

12.30-13.00
Roundtable med Gröna Sköna
Scen 1 – höger

13.00-13.30
Roundtable med House of Hemp
Utställarplats

13.30
Kunskapsmoment, Kubbhus
Utställarplats

14.00
Prova på! Bygg en hampabetong vägg med House of Hemp/Biobyggarna
Utställarplats

14.15
Hur jag angriper återbrukat material
Lottas textilverkstad
Utställarplats

14.30
Kunskapsmoment i halmbalsbygge, Plan-E
Utställarplats

14.40-15.10
Roundtable med Anders Krasse
Scen 1 – vänster

15.30-16.00
Roundtable med Avfallsfria Ada
Scen 1 – vänster

*avgift tillkommer


Lördag 4 maj – musik

Plats: Kronhusgården

11.15-11.30
Victor Coppen

11.40-11.55
Victor Coppen

12.30-12.50
Altfioler från SuzukiLinné – Kulturskolan City i Göteborg

13.00-14.00
Circle Beat – Lunch Beat Göteborg

14.15-14.30
Inanna


Lördag 4 maj – missa inte!

Plats: se respektive programpunkt

Östra Nordstan 1888. Missa inte utställningen om stadsdelens historia. Foto: Göteborgs stadsmuseum

10.00-16.00
Kreativitet – en källa till god hälsa
Konstnär Eva Wirén, Q’ente Ateljé Kropp och Själ
Postgatan 4

10.00-16.00
Där ingen ska bo
Utställning om Östra Nordstans historia
Kronhuset

10.00-16.00
Cirkulära Måltavlan
Bidra med ditt cirkulära löfte!
Kronhusgården

10.00-16.00
La Fonda Mexicana
Kulturell matupplevelse från Mexiko
Kronhusgården

11.00-16.00
GrimArt Förgyllning och Antikt
Kronhusbodarna

I mån av tid
Pling Transport
Prova på cykeltur
Kronhusgården


Söndag 5 maj – föreläsningar

Plats: scen 2 – foajé Karl XI, andra våningen i Kronhuset

10.15-10.55
Västra Nordstan Revival och GPS400
Cina Gasparini, Higab
Sven Hagnell, Historieverket

11.00-11.30
Bokashi – en hållbar metod för att omvandla ditt matavfall till odlingsjord
Frida Gebel, Hindens Eko

11.40-12.20
Ätbara städer
Klara Hansson

13.00-13.40
7 år av frihet – min väg till hållbarhet
Anders Krasse, Footmarks

13.50-14.30
Vad är cirkulär ekonomi?
Tobias Jansson, circulareconomy.se

14.30-15.00
Livet utan sopor
Ulrika Naezer, Avfallsfria Ada

15.00-15.30
Kubbhus
Olle Hagman, Kubbhus

15.30-16.00
Cirkulärt byggande
Peter Holmdahl, House of Hemp


Söndag 5 maj – workshops/aktiviteter

Plats: Kronhuset (se respektive programpunkt)

10.30-12.00
Gröna Sköna, ansiktsspa*
Scen 1 – höger

10.30-11.00
Roundtable med Thomas Bech, Q’ente Ateljé Kropp och Själ
Scen 1 – vänster

10.30
Kunskapsmoment, Kubbhus
Utställarplats

11.00-11.40
Chalk Paint med reCreate Design Co*
Utställarplats

11.00
VÄRT*
Utställarplats

11.00
Prova på! Bygg en hampabetong vägg med House of Hemp/Biobyggarna
Utställarplats

11.10-11.40
Roundtable med Gröna Sköna
Scen 1 – höger

11.15
Hur jag angriper återbrukat material
Lottas textilverkstad
Utställarplats

11.30
Kunskapsmoment i Lerklining, Plan-E
Utställarplats

12.30-13.00
Roundtable med Klara Hansson*
Scen 1 – höger

13.00-15.00
Sashiko – japansk lagningsmetod med Dyeforindigo*
Scen 1 – hela

13.00
VÄRT*
Utställarplats

13.30
Kunskapsmoment i Lerklining, Plan-E
Utställarplats

13.50-14.20
Roundtable med Anders Krasse
Scen 1 – vänster

14.00
Prova på! Bygg en hampabetong vägg med House of Hemp/Biobyggarna
Utställarplats

14.15
Hur jag angriper återbrukat material
Lottas textilverkstad
Utställarplats

15.10-15.40
Roundtable med Avfallsfria Ada
Scen 1 – vänster

*avgift tillkommer


Söndag 5 maj – musik

Plats: Kronhusgården

10.30-11.00
Nordhemsskolan

11.15-11.45
Nordhemsskolan

12.00-12.30
Per Rehnberg, trubadur


Söndag 5 maj – missa inte!

Plats: se respektive programpunkt

Östra Nordstan 1888. Missa inte utställningen om stadsdelens historia. Foto: Göteborgs stadsmuseum

10.00-16.00
Kreativitet – en källa till god hälsa
Konstnär Eva Wirén, Q’ente Ateljé Kropp och Själ
Postgatan 4

10.00-16.00
Där ingen ska bo
Utställning om Östra Nordstans historia
Kronhuset

10.00-16.00
Cirkulära Måltavlan
Bidra med ditt cirkulära löfte!
Kronhusgården

10.00-16.00
La Fonda Mexicana
Kulturell matupplevelse från Mexiko
Kronhusgården

11.00-16.00
GrimArt Förgyllning och Antikt
Kronhusbodarna

I mån av tid
Pling Transport
Prova på cykeltur
Kronhusgården