– Vi visste att det var ett gammalt instrument, men genom experternas granskning vet vi nu hur unikt det är. Nu ska det varsamt restaureras av riktiga specialister. Vi ser fram emot att få höra hur det lät när det var nytt, säger Higabs byggnadsantikvarie Boel Melin.
Ett stycke musikhistoria
Instrumentet är ett taffelklaver, ett tidigt tangentinstrument i samma familj som pianot. Det byggdes av Fredrik Beck i London 1778. Till det yttre är det förhållandevis anspråkslöst. Med locket nedfällt liknar det snarare ett bord än ett musikinstrument. Men bakom ytan gömmer sig ett stycke musikhistoria.
– Så vitt vi känner till är detta Sveriges äldsta bevarade piano. Det har varit spelbart under 1900-talet och är intressant både för forskningen och den svenska musikhistorien, säger Hans Davidsson, projektledare för föreningen Göteborgs internationella orgelakademi, som på Higabs uppdrag ansvarar för projektet tillsammans med Göteborgs universitet.


Restaureringen ett forskningsprojekt
Restaureringen av taffelklaveret utförs av Joel Speerstra, universitetslektor vid Högskolan för Scen och Musik vid Göteborgs universitet, som även specialiserat sig på historiska tangentinstrument. Arbetet dokumenteras inom ERC Synergy forskningsprogrammet REM@KE, där Speerstra är en av tre Principal Investigators. Inom programmet undersöker forskare hur historiska instrument kan restaureras, bevaras och förstås för framtida generationer. Taffel-projektet drivs av Göteborgs universitet i samarbete med en internationell referensgrupp.
Var med i SVT-serie
Taffleklaveret figurerar även som tidstypisk detalj i SVT-serien Tordyveln flyger i skymningen (2025), där ett antal scener är inspelade i Gathenhielmska Huset. Den målade vävtapeten i det så kallade Versaillesrummet passade perfekt när den historiska miljön i fiktiva Selanderska gården skulle gestaltas, och i en scen sitter 1700-talskaraktären Emelie Selander och ”spelar” på instrumentet.


Mer information
Kontaktperson Higab:
Boel Melin, byggnadsantikvarie Higab, boel.melin@higab.se, 031-368 53 03
Frågor om forskningsprojektet:
Hans Davidsson, professor i orgel, projektledare, hans.davidsson@organacademy.se, 0723-23 52 42
Bilder finns att hämta på mynewsdesk.com/se/higab
Fakta
- Instrumentet är ett taffelklaver, byggt i London 1778 av Fredrik Beck. Största skillnaden mot ett piano av idag är att ett taffelklaver är betydligt mindre – ihopfällt ser det ut som ett elegant bord som vilar på fyra ben. Det är byggt helt i trä.
- Restaureringsarbetet dokumenteras av Göteborgs universitet inom ramen för det sexåriga europeiska forskningsprogrammet REM@KE, under ledning av Joel Speerstra och lektor Eleanor Smith-Guido i samarbete med forskare vid Università di Pavia och University of York samt en internationell referensgrupp.
- Gathenhielmska Huset är uppfört cirka 1745 av en svåger till Lars Gathenhielm. Kaparen själv har aldrig varit i huset, då han avled långt tidigare, men namnet lever kvar.
- I början av 1900-talet gjordes en omfattande renovering av huset av dåvarande ägaren, doktor Anna Dahlström, i samarbete med konstnären och konservatorn Johan Nilsson.
- När lagen om kulturminnesskydd trädde i kraft 1943 ansökte Dahlströms arvtagare Vera Tham om byggnadsminnesförklaring hos Riksantikvarieämbetet. Detta beviljades och Gathenhielmska Huset blev därmed Göteborgs första byggnadsminnesförklarade hus.
- Gathenhielmska Huset ägs och förvaltas av Higab sedan 1991.