Hoppa till innehållet
15 februari, 2016

Konst på Bravida Arena

När Bravida Arena byggdes ingick även konstnärlig utsmyckning i projektet. Arenan invigdes i juni 2015 och nu är det dags för konstverken att komma på plats.

Den konstnärliga utsmyckningen består dels av en betongfris på fasaden och dels ett interiört verk i huvudbyggnaden. Bakom fasadkonstverket Tifo står göteborgaren Per Petersson. Tifo består av runda, rostfria perforerade plåtar med rastereffekt som skapar bilder med fotbollstema. När belysningen bakom är monterad är tanken att man ska uppfatta en studsande boll utefter den 130 meter långa fasaden och delar av gavlarna.

Inne i huvudbyggnaden kommer besökarna att mötas av konstnärerna Thomas Nordströms och Annika Oskarssons Alla möter alla, ett verk som består av 180 fantasivimplar i laminerat glas som anspelar på traditionen att byta flagga vid matcher. Flaggorna har hängts upp i taket på olika höjd och kommer även de att belysas.

Tifo - betongfris av Per Petersson

Tifo – betongfris av Per Petersson

Fler nyheter från Higab