Hoppa till innehållet
9 oktober, 2017

Higab säljer Hallegatan 4B

I dag blev det klart att fastighetskontoret tar över Hallegatan 4B från Higab. Förändringen är en del av Göteborgs Stad strävan att renodla och specialisera innehavet av fastigheter.

Stentrappa upp till hus på Hallegatan.

Huset byggdes 1910 som Villa Ramsäter efter ritningar från Adrian Crispin Peterson. Det uppfördes i jugendstil och innehöll från början två femrumslägenheter med stora burspråk. Trädgården ligger i terrasser och är omgärdad av stora murar, smidda järnstaket och en grind med namnet Ramsäter och årtalet 1912.

1944 såldes huset till Göteborgs Stad som valde att göra om det till barnhem och byta namn till Ramsäterhemmet. Sedan dess har det även fungerat som både upptagningshem för pojkar och flickor samt föreningslokal. Hallegatan 4B har funnits i Higabs bestånd sedan 1992.

Fler nyheter!